JOBS.pl - logo
Dla kandydata: Zarejestruj CV Zaloguj sie

wybierz język Flaga EN Flaga DE

JOBS.PL -> Artykuły -> Nowy zawód – webmaster

Nowy zawód – webmaster

04/23/2002


Pośrednik między dwoma światami

Ciągły rozwój Internetu sprawia, że staje się on coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji, który z dużą skutecznością zaczyna wypierać inne środki masowego przekazu. Zarówno duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać potrzebę inwestowania w tę formę przekazu. Kolorowe, emanujące zaawansowaną technicznie grafiką, strony zaczynają przyciągać coraz większe rzesze zwolenników. Chęć podążania z duchem czasu oraz dostrzeganie korzyści płynących z faktu posiadania własnych stron internetowych sprawia, iż coraz więcej firm prezentuje swoją działalność właśnie poprzez strony WWW. Taka sytuacja wymusza zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się prezentacją firm na stronach cyber przestrzeni.

Jeszcze niedawno zawód webmaster brzmiał zupełnie enigmatycznie. Dzisiaj staje się jednym z powszechniejszych.. To on właśnie odpowiedzialny jest za projektowanie, tworzenie i utrzymywanie witryn internetowych.

Marcin Sławiński, webmaster DEP. Aplikacji Internetowych WEBTEL, twierdzi, że– osoba zajmująca się tworzeniem stron internetowych łączy w sobie dwa elementy: wyobraźnię plastyka i zamiłowanie informatyka – programisty. Webmaster zanim umieści gotową stronę w wirtualnym świecie musi najpierw wyobrazić sobie jej zawartość, a następnie posługując się różnego rodzaju narzędziami informatycznymi pobudzić ją do życia. Wymaga to umiejętności posługiwania się m.in. zaawansowanymi w obsłudze i możliwościach programami graficznymi. Inną niezbędną umiejętnością webmastera jest znajomość języków programowania rozumianych przez przeglądarki internetowe np. Internet Explorer. Tego rodzaju języki programowania to HTML (z ang. HyperText Barkup Language) oraz dHTML - tzw. dynamiczny HTML. W wielu przypadkach znajomość HTML-a nie wystarcza do odwzorowania pomysłów i projektów. Strony zawierające wiele skomplikowanych elementów graficznych, formularze, poprzez które można korzystać np. ze sklepów internetowych, wymagają od webmastera znajomości innych narzędzi i języków programowania, jak np. Java Script, Perl czy tzw. wspólny interfejs bramy –CGI.
Ostatnim etapem tworzenia witryny internetowej jest pokazanie jej światu. W rzeczywistości odbywa się to poprzez umieszczenie zaprojektowanej witryny na tzw. serwerze.
Znajomość wszystkich tych elementów gwarantuje pełne odzwierciedlenie własnych oczekiwań co do kształtu i funkcjonalności strony www.

Wiele firm zleca webmasterowi wykonanie strony www i na tym współpraca się kończy. Jednak w większości przypadków firmy zatrudniają na stałe taką osobę, która po stworzeniu witryny zajmuje się jej utrzymaniem (np. aktualizacja danych oraz wprowadzanie nowych), np. stacje radiowe czy telewizyjne

Wraz z rozwojem Internetu powstają coraz to nowe narzędzia i rozwiązania. Zmusza to webmasterów do ciągłego śledzenia wydarzeń na rynku informatycznym. Swoją wiedzę czerpią z różnych źródeł. Podstawowym źródłem wiedzy jest dla webmastera Internet. Tutaj zgromadzone są informacje wystarczające do tworzenia stron internetowych, zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym– twierdzi Marcin Sławiński. Robert Kostko –webmaster Krakowskiego Komercyjnego Internetu dodaje, że można również sięgnąć po książki, które są dobrym uzupełnieniem wiedzy, jak również po czasopisma, które prezentują na swych łamach nowe i coraz ciekawsze rozwiązania. Okazuje się, że na usługi webmasterskie zapotrzebowanie wciąż wzrasta i wiąże się z bardzo atrakcyjnymi apanażami dla zainteresowanych. Marcin Sławiński twierdzi, że w dzisiejszych czasach naprawdę warto być webmasterem. Sytuacja taka to następstwo popularności informatyki na rynku pracy. Osoby związane z kreacją, tworzeniem elementów internetowych zaczynają zarabiać bardzo dobrze i łatwo znajdują zatrudnienie – dodaje Marcin Sławiński. W dużym stopniu przyczyniają się do tego firmy pragnące wykorzystać Internet w celach reklamowych.
Internet to przyszłość, a więc zawód webmastera z pewnością zapisze się w przyszłości jako jeden z popularniejszych. To wszystko za sprawą szeroko pojętej komputeryzacji, która wkracza niemal we wszystkie sfery życia codziennego. Zapotrzebowanie na osoby znające zagadnienia tematyki internetowej będzie stale wzrastać, a zawód webmastera zapowiada się być opłacalnym zajęciem

 dodajdo

Gorący temat

Wzrost wynagrodzeń w 2014 roku - kto zarabiał więcej niż rok wcześniej?

W ubiegłym roku 41% pracowników, czyli 45 909 osób, które wzięły udział w badaniu otrzymywało wyższe wynagrodzenie niż rok wcześniej

 

więcej

Zarejestruj CV w naszej bazie

Zwiększ swoje szanse na zdobycie interesującej pracy. Niech praca znajdzie Ciebie!

Zarejestruj CV

Edytuj CV

Znajdź pracę

 

Oferty pracy na email

Chcesz mieć dostęp do najciekawszych ofert pracy?

Już dziś zamów oferty pracy na swój adres e-mail.

 

subskrypcja ofert
CV.pl
Human Resources Poland
KarieraManagera.pl
szkolenia.com