JOBS.pl - logo
Dla kandydata: Zarejestruj CV Zaloguj sie

wybierz język Flaga EN Flaga DE

JOBS.PL -> Artykuły -> Najbogatsze kobiety świata i Polski w 2003 roku

Najbogatsze kobiety świata i Polski w 2003 roku

04/20/2004


Co roku amerykański magazyn Forbes publikuje listę osób
Co roku amerykański magazyn Forbes publikuje listę osób, których majątek przekroczył wartość 1 mld dolarów. Analizując ten ranking można zauważyć, iż bardzo mało miejsca zajmują w nim kobiety (Tabela 1). W 2002 roku, wśród 497 miliarderów było tylko 35 kobiet (zaledwie 7%.). W 2003 roku odsetek ten nieco wzrósł, wśród 427 osób znalazło się 37 kobiet (8,6%.), trzy z nich same dorobiły się fortuny, niestety pozostałe cały swój majątek odziedziczyły.Tabela 1. Najbogatsze kobiety roku 2003
tab1.jpg (404655 bytes)
Źródło: opracowanie własne na podstawie www.forbes.com


Najwyższą pozycję w rankingu zajęła Alice Walton córka Sama Waltona założyciela sieci sklepów Wal-Mart i Helen Walton wdowa po nim. Za nimi znajduje się najbogatsza Francuska Liliane Bettencourt, która po swoim ojcu odziedziczyła pakiet kontrolny firmy L'Oreal. Następna na liście jest Birgit Rausing, która wraz z dziećmi przejęła po mężu, w 2000 roku, firmę Tatra Laval- światowego giganta w branży opakowań. W 2003 roku swój majątek powiększyły również siostry Cox, będące w posiadaniu 98 proc. udziałów imperium medialnego, odziedziczonego po ojcu. Dalej w czołówce jest Jacqueline Badger Mars, współwłaścicielka Mars Inc. światowego lidera w produkcji słodyczy i pożywienia dla zwierząt. Szacowana sprzedaż produktów wytwarzanych przez tę firmę wynosi 15 mld $.

W 2003 roku niewątpliwie najprężniej działającą kobietą była Szwedka Antonina Johnson, która w ciągu roku 3,5-krotie powiększyła swój majątek. Od 20 lat jest ona dyrektorem naczelnym firmy Axel Johnson Grup, która zastała założona przez jej dziadka w 1873 roku. Grupa działa na rynku nieruchomości, energetycznym, telekomunikacyjnym, detalicznej sprzedaży żywności i osiąga roczny dochód w wysokości 8,2 mld dolarów. Swoją pozycję poprawiła również Nina Wang, wdowa po twórcy Chinachem Group, największego pośrednika nieruchomości w Hong Kongu.
Na liście nie zabrakło miliarderki amerykańskiej polskiego pochodzenia Barbary Piaseckiej Johnson, która swoją fortunę odziedziczyła po mężu, założycielu firmy Johnson & Johnson.
W tym roku na liście nie pojawiły się Charlotte Colket Weber i Hope Hill Van Beuren wnuczki Johna T. Dorranca, twórcy Campbell Soup, firmy zajmującej się produkcją skondensowanych zup oraz Marguerite Harpert, wdowa po Johnie Murdochu Harbercie III, który był właścicielem kilku kompanii energetycznych, banków i wielu nieruchomości.

Pocieszającym faktem jest, iż w rankingu pojawiły się cztery nowe panie. Najwyżej z nich uplasowała się Rosalia Mera, która mężowi Amancio Ortedze, najbogatszemu człowiekowi w Hiszpanii, pomagała w tworzeniu firmy odzieżowej Zara, a po rozwodzie otrzymała 7%. udział w spółce matce tej firmy. W tym roku na 427 pozycji z majątkiem wartym 1 mld dolarów znalazła się Oprah Winfrey - twórczyni imperium medialno-rozrywkowego. Nowymi osobami są również Daniela Herz - córka magnata kawowego Maxa Herza posiadająca 19% udziałów w rodzinnym holdingu oraz Madeleine Shickendaz córka Gustava Schickedanza, twórcy katalogu wysyłkowego Quelle, posiadająca 11.2% udziałów w zyskach koncernu.


Najbogatsze Polki
Po roku 1989 liczba firm założonych i kierowanych przez kobiety wzrosła trzykrotnie, a Polki zajmują coraz więcej najwyższych stanowisk w przedsiębiorstwach działających na terenie naszego kraju. Na liście 100 najbogatszych Polaków 2003 roku kobiety były wymieniane siedmiokrotnie (Tabela 2), ale tylko trzy z nich samodzielnie zarządzają posiadanymi firmami.


tab2.jpg (132178 bytes)

Na wyżej wymienionej liście najwyższą pozycję zajmuje Zyta Olszewska z mężem. Posiadają oni 50 proc. akcji i 76 proc. głosów w firmie Farmacol, zajmującej się produkcją i dystrybucją leków. W 2002 roku jej przychód wynosił 2,375 mld zł a zysk netto 37,5 mln zł. Na drugiej pozycji znajduje się Anna Podnieńska, która jest właścicielką 7 firm, nieruchomości o wartości 185 mln zł. i 3 spółek joint venture działających w branży developerskiej, kurierskiej, handlowej i produkcyjnej. Przychód wszystkich jej firm w 2002 roku wyniósł 605 mln zł. 35 pozycje w rankingu najbogatszych Polaków zajmują Krystyna i Ryszard Florkowie, kierujący firmą Fakro produkującą okna dachowe. Ich przychód w 2002 r wyniósł 420 mln zł. Kolejne miejsce zajmuje Teresa Mokrysz, posiadająca firmę Mokate (66,9 proc. polskiego rynku capuccino i 18 proc. polskiego rynku herbaty). Przyniosła ona w 2002 roku 270 mln zł przychodu. Na 45 pozycji znajdują się Maria i Józef Koral - właściciele znanej wytwórni lodów. Zanotowali oni w 2002 r 295 mln zł przychodu. Przedostatnią kobietą na liści 100 najbogatszych Polaków jest Irena Eris, której firma opanowała 17 proc. polskiego rynku kosmetyków. Jej przychód w 2002 roku wyniósł 100 mln zł. Ranking zamykają Janusz i Elżbieta Filipiakowie. Pani Elżbieta posiada 15,6 proc. akcji firmy ComArch S.A., która w 2002 roku osiągnęła zyski w wysokości 10 mln zł.
Do najbogatszych kobiet w Polsce należą również Grażyna Kulczyk - właścicielka ponad 90 proc. pakietu akcji Kulczyk Holding S.A., Wanda Rapaczyńska - prezes Agora SA, która w 1999 r była w posiadaniu akcji o wartości 30 mln dolarów, Halina Zawadzka - właścicielka firmy Hexeline, Ewa Plucińska - szefowa EVIP, Barbara Blida - prezes JW. Construction.


Anna Fedec


Bibliografia

www.forbes.com
www.the-bag-lady.co.uk/wct/wf/index.asp?cont=richestwomen
100 najbogatszych Polaków 2003 roku., Wprost, 2003, nr 1073.
R. Geremek, P. Krzyżanowski, B. Hamowska, Co Polka potrafi, Wprost, 2003, nr 1096


wynagrodzeniam.jpg (5791 bytes)dodajdo

Gorący temat

Najciekawsze benefity na świecie

Urlop złamanego serca, wolne na rozwijanie swojego biznesu, wsparcie w walce z nadwagą - ile krajów, tyle ciekawych benefitów.

 

więcej

Zarejestruj CV w naszej bazie

Zwiększ swoje szanse na zdobycie interesującej pracy. Niech praca znajdzie Ciebie!

Zarejestruj CV

Edytuj CV

Znajdź pracę

 

Oferty pracy na email

Chcesz mieć dostęp do najciekawszych ofert pracy?

Już dziś zamów oferty pracy na swój adres e-mail.

 

subskrypcja ofert
CV.pl
Human Resources Poland
KarieraManagera.pl
szkolenia.com