PLENGE

Financial Analyst (m/f)

Michael Page

Nie czekaj!

Podobne oferty pracy

Our Client operates in automotive and technology world, ensuring that mobility globally is safe and sustainable to the environment. Their products are innovative and desired by the majority of Clients within the sector. Current recruitment need exists in their Krakow office that has a nature of Global Business Centre.

Numer referencyjny: 30029/jobs.pl
Miejsce pracy: Kraków (małopolskie)

Opis stanowiska / Job description

  • Analyzing, evaluating corporate flow from P&L point of view
  • Forecasting, examining, preparing SOCF (Statement of Cash Flow)
  • Booking activities related to month-end
  • Working and assisting legal department with documentation and statutory financial statements
  • Preparing and submitting reports or regular basis
  • Reports directly to Regional Controller
  • Other ad-hoc activities

Wymagania / Requirements

  • At least bachelor's in finance/accounting area
  • Minimum 2 years progressing experience in accounting
  • Professional accounting certification or actively pursuing one
  • Practical knowledge of SAP (FI/CO/MM/SD)
  • Knowledge of US GAAP
  • Understanding of financial planning and accounting processes
  • English proficiency is a must

Oferujemy / Company offers

  • Possibility to carry out your own ideas and conceptions
  • Opportunity to improve in multi-national environment
  • Private medical care
  • Multisport

Poleć ofertę pracy:

Oferty dnia:

Najnowsze publikacje:

Relokacja za pracą - czy to się opłaca?

LIDERZY NA PRZYSZŁOŚĆ

W wakacje najwięcej miejsc pracy czeka w produkcji przemysłowej

Informatyczne targi pracy V edycja IT Career Summit - Wejdź do gry o karierę...

Ruszyła kolejna edycja programu Best Quality Employer. Dołącz do najlepszych...

Pozostałe publikacje:

zobacz więcej